CZY KOSZTY ZAMIESZKIWANIA NALEŻĄ DO KOSZTÓW UTRZYMANIA MAŁOLETNIEGO WARUNKUJĄCYCH WYSOKOŚĆ ALIMENTÓW?
Zgodnie z art. 135 §1 k.r.o. zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeba małoletniego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.Prawodawca nie wyróżnił katalogu rodzaju wydatkówponoszonych na małoletniego wchodzących w zakresusprawiedliwionych potrzeb uprawionego do alimentacji. Niewątpliwe do usprawiedliwionych potrzeb małoletniegonależy zaliczyć koszty wyżywienia, edukacji, leczenia, zakupu odzieży i obuwia, jednak czy w zakres usprawiedliwionychpotrzeb małoletniego należy wliczyć koszty zamieszkiwania małoletniego?
Kierując się stanowiskiem doktryny należy odpowiedzieć twierdząco na powyższe zapytanie. Przedstawiciele doktryny są zgodni, że w pojęciu usprawiedliwionych potrzeb uprawionego mieszczą się bieżące koszty zamieszkiwania i eksploatacji mieszkania (uchwała SN z 10.05.1977 r., III CZP 26/77). Niemiej jednak należy mieć na uwadze, że powyższe dotyczy bieżących, a więc zmiennych, kosztów zamieszkiwania. Do takich kosztów należą m.in. opłaty za gaz, energię, media, Internet itp. Należy pamiętać, że co prawda bieżące koszty utrzymania mieszkania należą do usprawiedliwionych potrzeb małoletnich, jednak tylko w częściach na małoletniego przypadających (postanowienie SA w Warszawie z 21.06.2013 r., VI Acz 788/13). Jak również należy mieć na uwadze, że w koszty utrzymania małoletniego można wliczyć tylko te kwoty, o które wzrosły koszty utrzymania mieszkania ze względu na zamieszkiwanie w nim uprawionego do alimentacji.
Warto w tym miejscu jeszcze odnotować, że w orzecznictwie sądowym w ramach różnych, indywidualnych spraw prowadzonych w Kancelarii pojawiają się pewne rozbieżności co do zaliczania w/w kosztów utrzymania małoletnich na poczet alimentów. Dzieje się tak oczywiście dlatego, że różne sprawy - jakkolwiek mogą być podobne - mają jednak pewne elementy rozbieżne i charakterystyczne dla danego stanu faktycznego. Poza tym w Polsce obowiązuje system prawa stanowionego, a nie jest w krajach anglosaskich „common law”, co oznacza, że nie są zawsze związane orzecznictwem innych sądów, w tym Sądu Najwyższego w innych sprawach. Oczywiście sądy kierują się wytycznymi wskazanymi przez Sąd Najwyższy, jednak w różnych sądach na terenie kraju są do tego różne podejścia.
Jeśli prowadzisz właśnie, albo zamierzasz wnieść którąś ze spraw z zakresu alimentów (o zasądzenie alimentów, podwyższenie, ale też obniżenie albo ustalenie ustania obowiązku alimentacyjnego) - skontaktuj się z nami. Razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojej sprawy.
Adw. Łukasz Twarowski
Komentarze
Prześlij komentarz