2017-01-08 02:20:08

Kogo ustanowic pełnomocnikiem? Radcę prawnego czy adwokata?

Kogo ustanowić pełnomocnikiem? Radcę prawnego czy adwokata?

 

Wiele osób ma błędne przekonanie, że sprawy w sądzie może prowadzić tylko adwokat. Nie jest to zgodne z prawdą, gdyż pełnomocnikiem możemy ustanowić również radcę prawnego. Czym różni się adwokat od radcy prawnego? Część osób uważa, że adwokat jest lepszym prawnikiem niż radca prawny. Takie założenie również jest błędne. Wcześniej istniały duże różnice pomiędzy tymi zawodami, obecnie różnica jest mało zauważalna i polega na tym, że radca prawny może pracować w ramach stosunku pracy, natomiast adwokat nie może. Druga różnica pomiędzy adwokatem a radcą prawnym polega na tym, że radca prawny pracujący na etacie nie może być obrońcą w sprawach karnych i skarbowych (w wykroczeniach już może).

Podsumowując (za infor.pl): "Polska jest jednym z niewielu państw w Europie gdzie mamy do czynienia z takim dualizmem zawodów prawniczych. W innych państwach występuje raczej jeden zawód. Dlatego też w Polsce rozpoczęły się już prace nad połączeniem. Co z tego wyjdzie nie wiadomo......... Zarówno do jednego jak i drugiego można iść gdy ma się problem z prawem cywilnym, rodzinnym czy administracyjnym. Jeden i drugi może reprezentować mocodawcę w sądzie cywilnym, sądzie administracyjnym, przed Trybunałem Konstytucyjnym, przed Sądem Najwyższym jak również przed urzędami i organami władzy publicznej oraz samorządu terytorialnego." Zarówno radca prawny jak też adwokat posiada obowiązkowe ubezpieczenie oc.

Szukając pomocy prawnej nie należy kierować się tytułem (adwokat czy radca prawny), gdyż przedstawiciele obydwóch zawodów mają te same uprawnienia. Warto natomiast zwrócić uwagę na opinię o danym mecenasie. 
Kancelaria Prawno - Detektywistyczna

Prowadzimy sprawy na terenie województw: Lubuskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie.

Zapraszamy do naszych Oddziałów w Gorzowie Wlkp., Poznaniu, Słubicach.

tel: 732 901 997

email: ofni.ydowzor@tkatnok